.::Úvod::.

Úvod

17. února 2007 v 9:57 | Filip

NHL 07

Realistický hokej! Dokonalé animace! Revoluční ovládání! Next-gen grafika! Česká extraliga! Český dabing!
Největší novinky pro české hráče - česká extraliga a dabing. Komentování zápasů se ujali pánové Robert Záruba a Petr Vichnar. Komentář se může časem opakovat tak jako tak, navíc komentovat dění ve hře můžou sebevětší odborníci, ale z podstaty věci lze těžko dosáhnout kvality, na jakou jsme zvyklí z TV přenosů.
Asi nejdůležitější novinkou v NHL 07 bude ovládání pomocí dvou analogových páček. Levým analogem ovládáte tradičně pohyb hráče, pravým nyní budete moci ovládat hokejku. Činnost hole bude záviset na pohybu analogu. Využití? Hlavně při kličkách a zakončení - spektrum všelijakých fíglů má být široké. Dále má nové ovládání přijít vhod při střelbě a přihrávkách. Analogem budete moci šikovně nahrávat či nahazovat, stačí jedním pohybem nahodit kotouč do volného prostoru a spoluhráč si pro něj dobruslí. A střelba? Jednoduše zatáhnete páčkou dozadu a poté rychle vpřed. Autoři slibují, že díky tomuto ovládání budete opravdu moci mířit, kam chcete. Nejen to, budete se taky moci vlastním umem a holí pokusit o vypíchnutí kotouče z hokejky útočícího hráče. Sluší se také zmínit zrušení tlačítka pro zrychlení hráče.
Systém ovládání pomocí dvou analogů prý není ze začátku nejjednodušší, jakmile si ale člověk zvykne, nebude chtít hrát jinak (hru však můžete samozřejmě ovládat i tradičním způsobem). Abyste si nový způsob kontroly hráčů dokázali rychleji "osahat", autoři do hry vložili nový mód samostatných nájezdů. Zda se přitom necháte svázat pravidly (zakázáno vracet se zpět) nebo se budete chtít jen tak vyřádit, to záleží na vás. Něco podobného (jen pod názvem Free-4-All) tu sice již bylo, ale to je jen detail.
Já osobně beru tento ovládácí systém jako dobrý nápad, i když úplná novinka to není - ovládání hole analogem bylo i v NHL 2004 - sice ne moc propracované ani efektivní, ale bylo. K řízení střelby analogem bych si ale dovolil mít poznámku - hokej je hra rychlá, myslím, že někdy bude kvedlání páčkou příliš zdlouhavé, hlavně v prostoru mezi kruhy. Holt zmáčknout čudlík je rychlejší.
Co se grafiky týče, NHL 07 ve verzi pro Xbox 360 se bude moci naparovat díky novému "next-gen enginu". Celá hra tak bude na detaily daleko bohatší, postavy opravdovější, dresy se budou realisticky mačkat, stíny mají být dokonalé, hokejky se budou při střelbě prohýbat a šediny trenérů se budou realisticky vlnit (dobrá, to už krapet přeháním). No není to skvělé? Je to skvělé!
Verze pro platformy PC, PS2, Xbox a PSP, autory označované jako "current-gen", nabídnou jen o něco vylepšenou grafiku NHL 06.
Vylepšení mají doznat i pohyby protagonistů, hlavně tedy brankářů - jejich zákroky mají být rozmanitější a uvěřitelnější, neměly by se opakovat jako podle šablony. Navíc každý gólman má mít svůj unikátní styl, takže třeba Haška, který někdy připomíná chobotnici, rozeznáte od Brodeura na první pohled.
Změn se dočká i dynasty mód. Hlavní změnou je zavedení platových stropů, na platy hráčů budete moci vynaložit jen určité finanční prostředky, jinak hrozí přísné sankce.
Starosti s chodem celého týmu bychom si podle všeho mohli užít i v jiných ligách, v NHL 07 obsažených.
Další zajímavou novinkou je jakýsi systém spokojenosti. Příklad: Před sezonou koupíte sice staršího, leč pořád kvalitního hráče, který byl v minulém týmu hlavní hvězdou s ice-timem kolem 25 minut. Jenže se mu nepodaří několik zápasů, na jeho místo zkusíte postavit nadějného nováčka, co hraje překvapivě dobře. Hvězda se potom necítí dostatečně vytížena, je nespokojená a požádá o výměnu. Upřímně, v reklamách to sice bude znít dobře, ale nemyslím si, že by to v praxi mělo nějaký větší význam.
Jedním z problémů série NHL je, že góly se dají vcelku spolehlivě střílet především one-timery (střelou z voleje). V jednom zápase ve hře bylo možno vidět tolik střel z první, jako během deseti skutečných zápasů. Nu a jelikož pánové (a dámy, ehm) z EA Sports jsou vykukové, kteří moc dobře ví, že za jeden rok toho moc nepředělají, tak nám místo "zeskutečnění" střel z voleje hodlají nabídnout více šancí na gól pomocí ostatních druhů střel. Prostě a jednoduše, stará dobrá dělovka od modré či střela tahem z prostoru mezi kruhy mají mít o něco větší šanci na zapadnutí do branky.
Samozřejmostí je přítomnost nových pravidel v NHL (zrušení postavení mimo hru na červené čáře, platové stropy, gólman bude moci rozehrávat jen ve vymezeném prostoru, nájezdy po nerozhodném zápase atd...). Dále se máme dočkat změn v účinnosti bodychecků - už žádných 70 big hitů za zápas. Zároveň má být ale ztížen přechod přes útočnou modrou čáru. I když se obránci nepodaří big hit, stále by vás měl dokázat spolehlivě zastavit.
 
 

Reklama